آموزش گرامر | ضمایر شخصی و فعل Be

Possessive Pronouns & The verb be

ساختار جمله در زبان انگلیسی

ساده ترین حالت یک جمله ساده یا خبری در زبان انگلیسی با فرمول زیر ساخته می شود:

قید زمان + قید مکان + مفعول + فعل + فاعل

در این درس شما نحوه به کار بردن فاعل و یکی از اصلی ترین فعل ها را در زبان انگلیسی یاد خواهید گرفت. در ادامه با ما همراه باشید:

تعریف فاعل :

قدم اول برای آشنایی با فاعل دانستن تعریف آن است. به صورت خیلی ساده و کلی، فاعل موجودی است (انسان یا غیر انسان) که کاری را انجام می دهد. فاعل می تواند اسم یا ضمیر باشد. مثلا در جمله «احسان خیاطی می کند» کلمه «احسان» فاعل است چون کار خیاطی کردن را انجام می دهد. فاعل همانند زبان فارسی، همواره در تمام جملات خبری ساده در زبان انگلیسی در ابتدای جمله قرار می گیرد.

ضمایر و انواع آن در زبان انگلیسی

ضمیر چیست؟

ضمیر یا Pronoun کلمه ای است که برای جلوگیری از تکرار ناروای اسامی در جملات استفاده می شود. به عبارت دیگر ضمیر جایگزین اسم (Noun) می گردد تا بیان جملات ساده تر گردند. برای درک بیشتر اهمیت استفاده از ضمیر به مثال زیر توجه نمایید:

«احسان از خیابان رد شد. احسان به مغازه لباس فروشی رفت. احسان دو عدد کت شلوار شیک خرید.»

با جایگزینی ضمیر در جملات بالا داریم:

«احسان از خیابان رد شد. او به مغازه لباس فروشی رفت. او دو عدد کت شلوار شیک خرید.»

در اینجا کلمه «او» ضمیری است که برای جلوگیری از تکرار کلمه «احسان» در جملات به کار گرفته شده است.

انواع ضمایر در زبان انگلیسی :

به طور کلی در زبان انگلیسی ضمایر در انواع زیر طبقه بندی می شوند:

 1. ضمایر شخصی (فاعلی و مفعولی)
 2. ضمایر اشاره
 3. ضمایر ملکی
 4. ضمایر تاکیدی
 5. ضمایر انعکاسی
 6. ضمایر موصولی
 7. ضمایر استفهامی
 8. ضمایر مبهم
 9. ضمایر نامعین

که در این درس ما با ضمایر شخصی فاعلی سر و کار داریم.. (البته در دروس بالاتر با تک تک این ضمایر بیشتر آشنا خواهیم شد)

 

ضمایر شخصی فاعلی :

ضمایر شخصی فاعلی یا Subject Pronouns برای جلوگیری از تکرار کردن فاعل در جملات، به جای آن استفاده می شود. ضمایر فاعلی بسته به مفرد یا جمع بودن، جنسبت (مرد یا زن) و انسان یا غیر انسان بودن در حالات مختلف به کار گرفته می شوند. در جدول زیر می توانید این ضمایر را مشاهده کنید:

ضمیر شخصی فاعلی معادل در فارسی
I من
You تو (مفرد)
He او (مذکر)
She او (مونث)
It آن (غیر انسان)
We ما
You شما (جمع)
They آنها یا ایشان (جمع – انسان و غیر انسان)

 

بیشتر بدانیم:

با توجه به آشنا نبودن فارسی زبانان با مفهوم جنسیت معمولا در ابتدا سوالاتی مثل سوالات زیر برای آنها ایجاد می شود:

اگر ندانیم جنسیت سوم شخص چیست چکار کنیم؟

این شرایط اتفاقا بسیار رایج است. مثلا در یک فیلم کارآگاهی زمانی که نمی دانند مجرم مرد است یا زن و می خواهند به آن اشاره کنند معمولا از ضمیر به صورت “He or She” (آن مرد یا آن زن) استفاده می کنند. در برخی موارد هم کلا از ضمیر مذکر یعنی “He” استفاده می شود. در مواردی محدود تر هم از ضمیر جمع یعنی “They” استفاده می کنند. البته در طول زمان با این موضوع دقیقا اشنا خواهید شد. فعلا نگران این موضوع نباشید.

در مورد حیوانات مونث و مذکر چکار کنیم؟

این سوال کمی پیچیده است. اگر بخواهند به یک حیوان به صورت “تنها یک حیوان” اشاره کنند از ضمیر “it” استفاده می شود. اما در صورتی که بخواهند خصوصیات انسانی را به آن حیوان نسبت دهند از ضمیر مناسب با جنسیت آن استفاده می شود. مثلا برای حیوانات در کارتون ها معمولا از ضمیر با جنسیت (He یا She) استفاده می شود.

آیا از ضمیر it برای افراد هم استفاده می شود؟

بله، اما این کار بی ادبانه است. این کار تا حدی مثل استفاده از ضمیر “این” برای اشاره به یک فرد است و نشان دهنده کم دانستن ارزش های انسانی آن فرد است.

ضمیر فاعلی You هم برای «تو» استفاده می شود هم برای «شما». تفاوت این دو را از کجا باید متوجه شویم؟

با توجه به اطلاعاتی که طرف مقابل در جملات قبلی می دهد، می توان فهمید منظورش دوم شخص مفرد (تو) بوده یا دوم شخص جمع (شما). همچنین با مرور زمان و با آموزش و تمرین بیشتر، کاملا غریضی خودتان ضمایر را در جای درست خود به کار خواهید برد.

آشنایی با فعل در زبان انگلیسی

پس از آنکه با فاعل و ضمایر فاعلی آشنا شدید، قدم بعدی آشنایی با افعال در زبان انگلیسی است. اگر بخواهیم فعل را به صورت خیلی ساده تعریف کنیم می توانیم بگوییم: «فعل آن کاری است که فاعل انجام میدهد».
مثلا در جمله علی به مدرسه می رود. «علی» فاعل است و «می رود» فعل.

نکته مهم : اگر به ساختاری که در ابتدای این درس برای جملات تعریف کردیم دقت کنید متوجه می شوید که در جملات ساده انگلیسی فعل در جایگاه دوم (و بعد از فاعل) قرار گرفته است. این در حالی است که در جمله فارسی فعل در جایگاه آخر قرار می گیرد. این موضوعی است که باید به آن دقت شود. گرچه یادگیری آن بسیار ساده است اما رعایت نکردن آن عواقب جبران ناپذیری دارد.

صرف کردن فعل یعنی چه؟

صرف کردن یک فعل یعنی ایجاد تغییرات در آن با توجه به خصوصیات دیگر جمله. در زبان فارسی و بیشتر زبان های هندی-اروپایی افعال تنها با توجه به فاعل جمله صرف می شوند. به مثال زیر توجه کنید:

 • من در رستوران غذا می خورم.
 • تو در رستوران غذا می خوری.
 • او در رستوران غذا می خورد.
 • ما در رستوران غذا می خوریم.
 • شما در رستوران غذا می خورید.
 • آنها در رستوران غذا می خورند.

همانطور که در مثال بالا می بینید تنها به واسطه تغییر فاعل جمله فعل تغییر می کند. این یعنی اگر مفعول جمله را تغییر دهیم روش صرف جمله تغییری نمی کند. به مثال های زیر توجه کنید:

 • من با او غذا می خورم.
 • من با تو غذا می خورم.

صرف افعال در زبان انگلیسی

در زبان انگلیسی امروزی تقریبا هیچ فعلی به صورت دقیق صرف نمی شود. اما مهم ترین و پرکاربرد ترین فعل در زبان انگلیسی، یعنی فعل be (بودن) در این بین یک استثنا به شمار می رود. پس نیازی نیست نگران صرف افعال در انگلیسی باشید.

چرا be با بقیه افعال فرق می کند؟

در شکل های قدیمی تر از زبان انگلیسی بیشتر افعال صرف می شدند (با توجه به رابطه این زبان با آلمانی) اما این موضوع به مرور زمان کاهش پیدا کرد. با توجه به کاربرد وسیع فعل be این فعل شکل اصلی خود را حفظ کرد.

صرف فعل be

فعل be یک فعل کاملا بی قاعده در زبان انگلیسی است. این یعنی صرف کردن این فعل هیچ قاعده ای ندارد. باید شکل های مختلف صرف این فعل را حفظ کنید (که البته این کار بسیار ساده است.) جدول زیر نحوه صرف این فعل برای همه ضمایر را نشان می دهد:

شخص مثال فعل be ضمیر فاعلی
اول شخص مفرد I am Ali

من علی هستم

am I
دوم شخص مفرد You are Reza

تو رضا هستی

are You
سوم شخص مفرد – مرد He is Hassan

او حسن است

is He
سوم شخص مفرد – زن She is Zahra

او زهرا است

is She
سوم شخص مفرد – غیر انسان It is a cat

آن یک گربه است

is It
اول شخص جمع We are in class

ما در کلاس هستیم

are We
دوم شخص جمع You are students

شما دانش آموز هستید

are You
سوم شخص جمع – انسان یا غیر انسان They are in home

آن ها در خانه هستند

are They

با نگاهی به جدول به سادگی نحوه صرف فعل be پی می برید. به جز اول شخص و سوم شخص مفرد همه حالت های دیگر به صورت are صرف می شوند. همچنین همه جنسیت های سوم شخص مفرد به صورت is صرف می شوند.

نکته:

اگر برای شما این سوال پیش آمده که پس be در این جدول کجاست باید بدانید که be شکل مصدری فعل است. در فارسی هم ما برای همه افعال شکل مصدری داریم. مثلا “خوردن” شکل مصدری فعل است که به صورت “خوردم”، “خوردی”، “خورد” و … صرف میشود. همانطور که گفتیم be یک فعل کاملا بی قاعده است به همین دلیل شکل مصدری آن هیچ ربطی به شکل صرف شده اش ندارد. از این شکل مصدری هم در مواردی خاص استفاده می شود که بعدا به آن می پردازیم.

بهترین راه یادگیری صرف فعل be

بهتر است صرف فعل be را مانند جدول ضرب یاد بگیرید. یعنی هر ضمیر را با فعل مناسبش آنقدر تکرار کنید که کاملا در ذهن شما نقش ببندد. برای این کار سعی کنید جملات زیر را بارها تکرار کنید:

I am (من هستم)
You are (تو هستی)
He is (او -مذکر- هست)
She is (او -مونث- هست)
It is (آن هست)
We are (ما هستیم)
You are (شما هستید)
They are (آنها هستند)
کاربرد am is are

حالت مخفف و کوتاه شده فعل be :

در شکل محاوره ای از زبان انگلیسی گاهی از تلفظ برخی حروف خودداری می شود. این کار به افراد کمک می کند تا با سرعت بیشتری صحبت کنند. کوتاه تر کردن کلمات در بخش های مختلفی از زبان انگلیسی صورت می گیرد که رفته رفته در بخش های مختلف به آن می پردازیم. اما از آنجایی که فعل be مهمترین فعل زبان انگلیسی است بهتر است شکل کوتاه شده آن به همراه ضمایر را به صورت جداگانه ای یاد بگیرید. در جدول زیر می توانید حالات مخفف شده فعل be را برای ضمایر مختلف مشاهده کنید:

حالت کوتاه حالت بلند
I’m I am
You’re You are
He’s He is
She’s She is
It’s It is
We’re We are
You’re You are
They’re They are

به علامتی که بین ضمیر و فعل از آن استفاده می شود (یعنی علامت ‘ ) علامت اپاستروف یا به انگلیسی apostrophe می گویند. این علامت در دستور زبان انگلیسی نقش بسیار مهمی دارد. یکی از نقش های آن همانطور که در این جدول می بینید نشان دادن شکل کوتاه شده از یک فعل است. توجه داشته باشید که اگر شکل کوتاه شده فعل را بدون اپاسروف بنویسید در واقع یک اشتباه گرامری مرتکب شده اید. علامت اپاسروف در انگلیسی معانی خاصی دارد پس نمی توانید هر جا دوست داشتید از آن استفاده کنید. در درس های آینده بیشتر با موارد استفاده های آن آشنا خواهید شد.

چرا اینهمه تاکید روی شکل کوتاه شده فعل وجود دارد؟

گذشته از اینکه شکل کوتاه شده کاربردهای زیادی دارد، این شکل با برخی از ضمایر انگلیسی هم شباهت دارد و شما باید بتوانید آنها را از هم تشخیص بدهید. مثلا شکل کوتاه شده سوم شخص مفرد مذکر “he’s” با ضمیر و صفت ملکی سوم شخص مفرد مذکر “his” (بعدا با این ضمایر و صفت ها آشنا خواهید شد) دقیقا به یک شکل تلفظ می شوند اما معانی کاملا متفاوتی دارند. پس باید در نحوه نوشتن و معنای شکل کوتاه شده افعال بسیار دقت کنید.

برای یادگیری شکل کوتاه هم باز مثل جدول ضرب عمل کنید. شکل کوتاه و بلند را در کنار هم با صدای بلند آنقدر تکرار کنید تا در ذهن شما ثبت شود.

افعال و کار با آنها در زبان انگلیسی بسیار گسترده هستند و شما با یادگیری دقیق فعل be اصلی ترین قدم را برای یادگیری زبان انگلیسی برداشتید. (در دروس بعدی با اصلی ترین کاربرد فعل be یعنی به عنوان فعل کمکی کاملا آشنا خواهیم شد)

تمرین و یادگیری

تمرین شماره ۱ : با توجه به شخصیت خواسته شده، ضمیر شخصی مناسب را انتخاب نمایید.


تمرین شماره ۲ : شکل مناسب از فعل be را برای هر ضمیر شخصی کشیده و در خانه مربوط به آن رها کنید.