تقویت مهارت شنیداری | القاب و عناوین و هجی کردن کلمات

آموزش استفاده از Mr , Mrs , Ms , Miss در زبان انگلیسی

حروف الفبا در زبان انگلیسی

الفبای زبان انگلیسی

یادآوری : همانطور که در درس های مقدماتی تر با الفبای انگلیسی آشنا شدیم، یاد گرفتیم که الفبای زبان انگلیسی دارای ۲۶ حرف است که هرکدام به دو شکل بزرگ و کوچک نوشته می‌شود. (تلفظ هر دو شکل بزرگ و کوچک یکسان است)

برای آشنایی با نحوه تلفظ این حروف و نحوه ادای درست آنها، ابتدا فایل صوتی زیر را یکبار فقط گوش دهید. سپس دوباره آن را Play کرده و شما هم همراه با آن تلفظ هر حرف را بگویید.

هجی کردن کلمات (Spelling)

به دلیل شباهت تلفظ در برخی از حروف و کلمات گاهی اوقات لازم است از طرف مقابل درخواست کنیم که کلمه مورد نظر را حرف به حرف هجی کند. مثلاً در زبان فارسی دو کلمه «خار» و «خوار» از لحاظ تلفظ کاملاً شبیه به هم هستند و برای کسی که با تازه زبان فارسی آشنا شده ، تفکیک این دو با هم کمی سخت می باشد برای همین این کلمات را به صورت حرف به حرف هجی می کنیم.

(کلمه «خار» به صورت «خِ – الف -رِ» و کلمه «خوار» به صورت «خِ – واو – الف – رِ»)

همین حالت در زبان انگلیسی هم وجود دارد و گاهی اوقات برای زبان آموزان تازه کار، کلمات باید به صورت حرف به حرف بیان شوند تا از اشتباهات احتمالی جلوگیری شود. به این کار در زبان انگلیسی Spelling (بخوانید اِسپِلینگ) گفته می شود.

مثلا اگر بخواهیم کلمه cat به معنی گربه را در زبان انگلیسی هجی کنیم به این صورت عمل می کنیم: Cat = C – A – T

  • Listen and practice
A: What’s your name?
B: My name is Sarah Conner.
A: Is that S-A-R-A-H?
B: Yes, that’s right.
A: How do you spell your last name? C-O-N-N-O-R?
B: No, it’s C-O-N-N-E-R.

حال که با Spelling در زبان انگلیسی آشنا شدید، به این مکالمه بین دو شخص B و A گوش کنید تا نحوه هجی کردن نام یا نام خانوادگی خود را در زبان انگلیسی یاد بگیرید.

پس از تمرین این مکالمه، حالا می توانید نام و نام خانوادگی خود و سایر افراد خانواده تان را در زبان انگلیسی هجی کنید. این تمرین را حتما انجام دهید و در صورت تمایل در بخش نظرات با سایر کاربران به اشترک بگذارید.

نکته : عبارت ?How do you spell your last name به معنی «تو چگونه نام خانوادگی خود را هجی می کنی؟» می باشد. این گرامر مربوط به سوالی کردن جملات است که در جلسات بعدی مفصل در این باره با هم آموزش خواهیم دید.

تمرین :

در فایل صوتی زیر ۴ نفر اسم های خود را هجی می کنند. به این فایل گوش داده و جواب درست را زیر هر شماره در روبرو وارد نمایید. مثال : اگر هجی حروف نام شخص j-a-c-k باشد، شما باید حروف را بهم چسبانده و در کادر مربوطه کلمه jack را وارد نمایید.

القاب و عناوین در زبان انگلیسی

در هنگام حضور در جلسات رسمی، ملاقات با افراد مهم، صحبت کردن با افراد بزرگتر از خود و شرایطی از این قبیل، ادب حکم می کند ابتدایِ اسامی افرادی که قرار است آنها را خطاب کنیم، از کلماتی نظیر «آقایِ…» یا «خانمِ…» استفاده کنیم. (مثال آقای رضوی یا خانم رحیمی) معادل این کلمات در زبان انگلیسی تحت عنوان titles (القاب یا عناوین) شناخته می شوند. در این قسمت می خواهیم با ۴ عدد از پرکاربردترین این عناوین آشنا شویم. هر کدام از این عنوان ها بسته به جنسیت و مجرد یا متاهل بودن فرد، در شرایط مختلف به کار می روند. با گوش دادن به فایل صوتی و مشاهده جدول زیر می توانید با این عناوین بیشتر آشنا شوید.

شرایط مثال تلفظ معنی لقب
single females

خانم های مجرد

Miss Ito میس دوشیزه … Miss
married females

خانم های متاهل

Mrs. Morgan میسیز خانمِ … Mrs
single or married females

خانم های مجرد یا متاهل

Ms. Chen میز خانمِ … Ms
single or married males

آقایان مجرد یا متاهل

Mr. Garcia مِستِر

(یا میستر)

آقایِ … Mr

پس از مطالعه جدول بالا توجه به نکات زیر ضروری است:

۱- بعد از این عناوین فقط باید نام خانوادگی افراد ذکر شود و هرگز نباید از نام کوچک آنها استفاده کرد. مثلا گفتن Mr. Jack (آقای جک) غلط است و باید پس از کلمه Mr نام خانوادگی شخص آورده شود.

۲- برای خانم ها مهم است که طرف مقابل مجرد باشد یا متاهل. باید دقت کنید که از لقب متناسب با شرایط فرد استفاده شود. (برای اطلاعات بیشتر : در واقع لقب Miss یا دوشیزه برای دخترانی بکار گرفته می شود که هنوز بکارت خود را حفظ کرده باشند!)

۳- اگر ندانیم زنی که می خواهیم لقب را برای او بکار ببریم مجرد است یا متاهل، می توانیم از لقب مشترک Ms استفاده کنیم. این لقب هم برای زنان متاهل و هم برای خانم های مجرد مورد استفاده قرار می گیرد.

۴- برای مردهای بیچاره هم چه متاهل باشند چه مجرد، از لقب ثابت Mr استفاده می شود. D:

۵- افراد ریز بین دقت کرده اند که در جدول بالا به جز مورد اول، در سایر موارد بعد از لقب یک نقطه قرار گرفته است. به عبارتی بعد از القاب Mrs ، Mr و Ms ابتدا حتما باید یک نقطه قرار دهیم سپس نام خانوادگی طرف مقابل را بعد از آن بنویسیم. مثال :

Mr. Razavi – Mrs. Khosravi – Ms. Sobhani

تمرین: با توجه به فایل صوتی، لقب مناسب هر فرد را انتخاب نمایید.

بیشتر بدانیم :

برخی اسامی در زبان انگلیسی هستند که هم برای خانم ها و هم برای آقایان مورد استفاده قرار می گیرند. می توانید با گوش دادن به فایل صوتی زیر، با برخی از این اسامی آشنا شوید.

Good Luck My Friends

See You In Next Session