روشی کاربردی برای یادگیری لغات انگلیسی

آموزش استفاده از مجموعه لغات موضوعی

داشتن دایره لغات مناسب همواره یکی از دغدغه‌های اصلی زبان آموزان به ویژه افراد نوآموز بوده و هست. در سراسر دنیا روش‌ها و کتاب‌های بسیار برای تحقق بخشیدن به این امر ارائه شده‌اند که از جمله می‌توان به کتاب ۵۰۴ ، فلش کارت‌ها، دیدن فیلم و سریال و مواردی از این قبیل اشاره نمود. هر کدام از این روش‌ها مزایا و روش استفاده خاص خود را دارند که در مطالب گوناگون مفصل به آن‌ها پرداخته شده است.

در پنل آموزش زبان EnPedia برای بهبود دامنه لغات زبان آموزان، علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد، مجموعه لغات موضوعی در قالب یک متن روان و هدفمند گردآوری شده است. این مجموعه حاوی مطالب و تمرین‌های مختلف در موضوعات متفاوت می‌باشد. بدین‌صورت که ابتدا موضوعی مشخص (مثلا فوتبال) در قالب یک متن انگلیسی بسیار روان و هدفمند مورد بررسی قرار گرفته است. در متن ارائه شده کلماتی وجود دارند که هدف اصلی این مجموعه نیز یادگیری آن کلمات با استفاده از کاربردشان در جمله می‌باشد. (جهت شناسایی بهتر، این کلمات در متن به صورت درشت شده (Bold) علامت گذاری شده‌اند) در انتها نیز زبان آموزان با استفاده از تمرین‌های آنلاین ارائه شده می‌توانند میزان یادگیری خود را بسنجند.

مجموعه لغت های موضوعی برای یادگیری کلمات زبان انگلیسی

همانند سایر مجموعه‌های موفق و برای افزایش بازدهی یادگیری، استفاده از این مجموعه نیز نیازمند به کارگیری روش صحیح و مخصوص خود می‌باشد که در ادامه با آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

روش صحیح استفاده از این مجموعه :

مطالعه سرعتی

در ابتدا سعی کنید یکبار متن را روزنامه‌وار و بدون توجه به معنی عبارات (حداکثر در ۵ دقیقه) بخوانید. حال باید یک دید کلی (و هرچند ناقص) از متن و موضوع مورد بحث آن در ذهن شما مجسم شده باشد.

تصویر سازی ذهنی

حال مجددا متن را با این دید که یک انگلیسی زبان بومی هستید، مطالعه نمایید. سعی کنید تا جایی که می‌توانید کلمات و جمله‌ها را در ذهن خود تصویر سازی کنید. اگر در متن به کلمه‌ای مثلا ball برخورد کردید آن را فورا در ذهن خود برگردان فارسی نکنید. احتمالا با خود بگویید: «خب. عالیه. Ball یعنی توپ. الان حفظش می‌کنم تا هر وقت دوباره دیدمش بفهمم این کلمه یعنی توپ.»

این روش کاملا اشتباه است. کلمات انگلیسی را نباید با معادل فارسیشان به ذهن خود بسپارید. شما باید با کلمه Ball طوری رفتار کنید که هر وقت آن را شنیدید، شیئی گرد و پر از باد در ذهن شما مجسم شود که با آن می‌توان بازی‌هایی مثل فوتبال یا والیبال انجام داد.

دیکشنری ممنوع

هنگام مطالعه، به احتمال قریب به یقین به کلماتی برخورد می‌کنید که آن‌ها را بلد نیستید. در وهله اول به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی به سمت دیکشنری حمله‌ور نشوید. با آنالیز کلمات و عبارات قبل و بعد از آن کلمه، سعی کنید معنی و مفهوم حدودی آن را در ذهن خود مجسم نمایید. مثلا در جمله زیر به احتمال زیاد کلمه Pillow برای شما نا آشنا باشد اما با آنالیز کلمه در جمله می‌توانیم بفهمیم که مفهوم این کلمه چیست (بدلیل پایبند بودن به تکنیک تصویر سازی، از ارائه معنی فارسی این کلمه معذوریم. D: )

The pillow is where you put your head when you sleep

عدم استفاده از دیکشنری در هنگام خواندن متون

حال با این تفاسیر اگر بازهم نتوانستید معنی آن کلمه را دریابید، به دیکشنری انگلیسی به انگلیسی و در نهایت به دیکشنری فارسی مراجعه نمایید. (اگر بیش از ۲۵ درصد کلمات متنی را بلد نبودید، بهتر است ابتدا سطح زبان و دایره لغات خود را از روش‌های دیگر ارتقا دهید و سپس به این بخش مراجعه نمایید.)

(یک نمونه دیکشنری انگلیسی به انگلیسی خوب سایت cambridge.org می‌باشد.)

سنجش یادگیری

در انتها و پس از مطالعه متن، با استفاده از تمرین(های) آنلاین طراحی شده، میزان یادگیری خود را بسنجید. اگر به بیش از ۷۰ درصد سوالات پاسخ صحیح دادید، می‌توانید به سراغ متن بعدی بروید و در غیر این صورت لازم است یکبار دیگر متن را مطالعه کرده و اشتباهاتتان را برطرف نمایید.

نصیحت دوستانه: اگر می‌خواهید از این مجموعه نهایت استفاده را ببرید، اصلا به این دید به این قضیه نگاه نکنید که قرار است مشتی کلمه را حفظ و به به و چَه چَه نثار خودتان کنید. برای افزایش بازدهی یادگیری، سعی کنید از تکنیک تصویر سازی ذهنی استفاده نمایید. حتی لازم است تا زمانی که این کلمات ملکه ذهن شما نشده‌اند، در فواصل زمانی مختلف چندین بار دیگر به این مجموعه و متن مورد نظر مراجعه نمایید. همچنین سعی کنید متون را در فاصله زمانی منظم مطالعه کرده و از خواندن به یک باره آن‌ها اکیدا خودداری نمایید. خواندن اصولی هفته‌ای یک متن بسیار بهتر از خواندن ۱۰ متن در یک روز و به فراموشی سپردن آن‌ها می‌باشد.

برای استفاده از این مجموعه آموزشی گرانبها می‌توانید به پنل آموزش زبان اینگلیش پدیا با کلیک بر روی این لینک مراجعه نمایید.

 

ارسال نظر

• نظرات پس از تایید مدیریت نمایش داده خواهند شد.
• لطفا نظر خود را به زبان فارسی ارسال نمایید.

2 × چهار =